2014 BC Championship Results

Congratulations!

AAA Champions: Brookswood Bobcats

AA Champions: Windsor Dukes

A Champions: Immaculata Mustangs

Jr. Champions: RIverside Rapids

G. 9 Champions: Windsor Dukes

Gr. 8 Champions: WA Fraser Falcons

 

Congratulations Telus Scholarship Winners: telus_sponsor

Victoria Brown – Wellington,  Emma Pighin – South Kamloops,  Jessie Brown – Brookswood,  Kristy Gallagher – Parkland,  Marisa Harrington – Oak Bay,  Rachel Beauchamp – Holy Cross

 

2014 AAA BC Final Standings

1. Brookswood Screen Shot 2014-03-08 at 9.42.15 PM 2. Oak Bay
3. Holy Cross
4. W.J. Mouat
5. M.E.I.
6. Handsworth
7. Riverside
8. Fleetwood Park
9. Burnaby South
10. Penticton
11. Claremont
12. Salmon Arm
13. Argyle
14. Caledonia
15. Prince George
16. Mt. Baker

Complete results and award winners: http://www.langleyeventscentre.com/sites/default/files/u15/2014%20AAA%20Girls%20Results.pdf

2014 AA BC Final Standings

1. Windsor Screen Shot 2014-03-08 at 9.41.41 PM

2. St. Thomas Aquinas

3. St. Thomas More
4. Wellington
5. York House
6. Vernon
7. Duchess Park
8. Sahali
9. Rick Hansen
10. Mark Isfeld
11. Britannia
12. Abbotsford Christian
13. Lambrick Park
14. Princess Margaret
15. Charles Hays
16. JL Crowe

Complete list of award winners: http://www.langleyeventscentre.com/sites/default/files/u15/2014%20AA%20Girls%20Results.pdf

 

2014 A BC Final Standings

1. Immaculata

Immac

2. Kelowna Christian

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

Complete results posted:  http://www.bcagirlsbasketball.com/#main

 

2014 Jr. BC Final Standings

2014JrCHamps

300x300TELUSJRGirlsBBall

1. Riverside

2. South Kamloops

3. RA McMath

4. Yale

5. Seycove

6. Lord Tweedsmuir

7. Kelowna

8. Panorama Ridge

9. Oak Bay

10. Mark Isfeld

11. MEI

12. Dover Bay

13. New Westminster

14. St. Thomas More

15. Nechecko Valley

16. College Heights

17. Charles Hays

 

2014 Gr. 9 BC Final Standings

FINAL STANDINGS

1. Windsor Dukes Windsor
2. KLO Cougars
3. Lord Tweedsmuir Panthers
4. OKM Huskies
5. Heritage Woods Kodiaks
6. Kitsilano Blue Demons
7. Seycove Seyhawks
8. Vedder Vipers
9. Argyle Pipers
10. Steveston-London Sharks
11. Winston Churchill Bulldogs
12. Riverside Rapids
13. Chilliwack Chargers Screen Shot 2014-03-01 at 9.06.58 AM
14. H.J. Cambie Crusaders
15. Windermere Warriors
16. Queen of Angels Cougars

 

 

2014 Gr. 8 BC Final Standings

 1. WA Fraser

B.C. Champions - 3

2. Sullivan Heights

3. Lord Tweedsmuir

4. York House

5. MEI

6. Maple Ridge

7. Carson Graham

8. Lord Byng

9. Argyle

10. Glenbrook

11. Gordon Head

12. KVR

13. Westsyde

14. Brock

15. VSS

16. Pitt Meadows

Complete list of teams and award winners: http://pmssmarauders.files.wordpress.com/2009/11/g8p-final-placings-and-awards-girls.pdf

1 comment for “2014 BC Championship Results

  1. Matt Clarke
    March 8, 2014 at 10:20 pm

    AA First Team All-Star from Saint Thomas Aquinas was Angela Clarke -not Angela Carter.

    Thank you.

Leave a Reply